O NAS

HISTORIA

AUTORZY

ZESPÓŁ PROJEKTU

PRZETARGI

HISTORIA

Genezą powstania ASSD+PL był rozpoczęty w 2013 roku, projekt AeroSafetyShow DEMONSTRATOR+PL, współfinansowany ze środków Uni Europejskiej, Funduszy Regionalnych oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Pomysłodawcami i realizatorami projektu było konsorcjum naukowe pomiędzy firmą ŻELAZNY6- WOJCIECH KRUPA i Politechniką Poznańską.

Celem inicjatywy było stworzenie inteligentnego systemu nadzoru i bezpieczeństwa operacji lotniczych w czasie rzeczywistym: podniesienie poziomu kontroli podczas przelotów turystycznych oraz manewrów akrobacyjnych.

Twórcy projektu, znakomici piloci oraz utytułowani naukowcy dostrzegli do wzrost ilości zagrożeń w powietrzu i inne niebezpieczeństwa wynikające m.in. ze złagodzenia przepisów regulujących posiadanie licencji pilota, zmniejszenia liczby osób odpowiedzialnych za zabezpieczenia lotów. Kolejnym budzącym niepokój faktem była coraz powszechniejsza liberalizacja obostrzeń nt. minimalnych warunków atmosferycznych.

Projekt ASSD+PL realizowany był latach 2013-2016 przy współpracy wybitnej kadry naukowej pod kierownictwem prof. dra hab. inż. Michała Ciałkowskiego. Liderem projekty został doświadczony pilot samolotów wojskowych i sportowych, wielokrotnego Mistrza Polski w akrobacji samolotowej płk dypl. inż. pil. Wojciecha Krupy.

Podczas kilkuletnich prac na lotniskach w całej Polsce przeprowadzono tysiące godzin testów na ziemi w powietrzu, setki badań laboratoryjnych na Politechnice Poznańskiej oraz napisano kilkadziesiąt artykułów naukowych. Efektem było pierwszy na świecie inteligentnego systemu nadzoru i bezpieczeństwa operacji lotniczych w czasie rzeczywistym.

Dalsze prace nad rozwojem architektury ASSD+PL doprowadziły twórców do koncepcji projektu GROUND SECURITY, którego celem było opracowanie systemu do precyzyjnej kontroli i nadzoru bezpieczeństwa naziemnego.

 

.

AUTORZY

ŻELAZNY6 – WOJCIECH KRUPA – firma i ośrodek szkolenia lotniczego założony w 2008 roku przez wielokrotnego Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej, lidera Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY, pilota samolotów odrzutowych, pułkownika rezerwy Wojciecha Krupę.

POLITECHNIKA POZNAŃSKA uczelnia wyższa działająca od 1919 roku w Poznaniu, jedna z czołowych uczelni o profilu technicznym w Polsce i w Europie.

 

ZESPÓŁ PROJEKTU

Osoby zaangażowane w realizację projektu AeroSafetyShow DEMONSTRATOR+PL


płk rez. dypl. inż. pil. Wojciech Krupa – lider projektu

Pilot samolotów odrzutowych, instruktor, pilot zawodowy i szybowcowy z 35 letnim doświadczeniem o nalocie życiowym ponad 4000 godzin. Absolwent Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W latach 2001-2007 dowódca 3. Eskadry Lotnictwa Taktycznego „POZNAŃ” i 31. Bazy Lotniczej Poznań-Krzesiny. Były dyrektor działu szkolenia Aeroklubu Polskiego, założyciel i trener zespołu akrobacyjnego „Żelazny”. Wieloletni członek Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej, pięciokrotny Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Europy. Egzaminator w zakresie pilotażu w ULC, posiadacz krajowych uprawnień trenerskich w zakresie akrobacji samolotowej. Główny dystrybutor na Polskę firmy produkującej samoloty akrobacyjne EXTRA. Właściciel certyfikowanego Ośrodka Szkolenia Lotniczego „ŻELAZNY 6″. Członek zwyczajny Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego, Prezes Polish Aerobatic Club, Prezes honorowy Stowarzyszenie „AVIATA”, członek European Airshow Council. Zdobywca diamentowej odznaki szybowcowej.

prof. zw. dr hab. inż. Michał Ciałkowski – kierownik merytoryczny projektu

Profesor Nauk Technicznych w specjalnościach Mechanika Płynów, Metody Komputerowe Mechaniki Płynów i Termodynamiki, Zagadnienia Odwrotne i Silniki Lotnicze. Od 2012 r kierownik Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Poznańskiej. Członek wielu towarzystw i komitetów naukowych w Polsce i na świecie, m.in. Polskie Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Towarzystwa Metod Komputerowych, Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, Gesellschaft fuer Angewandte Mathematik und Mechanik. Członek Komitetu Organizacyjnego I Kongresu Termodynamiki. Wielokrotny stypendysta i uczestnik międzynarodowych staży m.in. w Austrii, Niemczech (stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta ) oraz Stanach Zjednoczonych. Wieloletni współpracownik naukowych ośrodków zagranicznych, kierownik licznych projektów badawczych. Współtwórca Projektu „Era Inżyniera”; kierownik zadania Silniki Lotnicze (2007-2012), Autor kilkudziesięciu publikacji o międzynarodowym zasięgu. Pasjonat lotnictwa.
Popularyzator osiągnięć naukowych i dydaktycznych w zakresie nowych specjalności lotniczych wśród oficerów jednostek wojskowych (z jego inicjatywy wielu oficerów lotnictwa ukończyło prace doktorskie a wielu jest w trakcie realizacji ).

prof. dr hab. inż. Andrzej Frąckowiak

Od stycznia 2013 profesor Politechniki Poznańskiej. Prowadzi badania w dziedzinie mechaniki płynów oraz zagadnień odwrotnych przewodnictwa ciepła.  Autor wielu publikacji w renomowanych naukowych czasopismach zagranicznych. Uczestnik wielu projektów badawczych, między innymi „Era inżyniera”. W latach 2005 – 2015 odbył liczne staże zagraniczne w Universität Stuttgart, Technische Universität München, Freie Universität Berlin. Od 2012 roku jest redaktorem tematycznym czasopisma „Journal of Mechanical and Transport Engineering”, a od 2014 roku pełni funkcję kierownika studiów podyplomowych „Mechatronika i diagnostyka silników lotniczych”.

dr hab. inż. Agnieszka Wróblewska

Dyrektor Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Doktor Nauk Technicznych w specjalności Techniki Cieplnej. Specjalistka do spraw badawczych z ramienia Politechniki Poznańskiej. Wielokrotna uczestniczka projektów badawczych; w latach 2008 – 2012 biorąca udział w projekcie „Era Inżyniera”. W roku 2011r. stażystka na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, w 2014 – staż w Boston College. Członkini m.in. Sekcji Termodynamiki PAN oraz komitetu organizacyjnego Konferencji Krajowej „Rozwój Techniki, Technologii i Transportu w Lotnictwie”. Współinicjatorka i opiekunka specjalności Silniki Lotnicze i Sekcji Silniki Lotnicze Koła Naukowego Mechaników Politechniki Poznańskiej. Współtwórczyni studiów podyplomowych „Mechatronika i diagnostyka silników lotniczych”. Członkini Bydgoskiego Klastra Lotniczego.

dr inż. Radosław Górzeński

Doktor Nauk Technicznych w specjalności Inżynierii Środowiska; adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska. Opiekun Akademickiego Klubu Lotniczego i Politechniki Poznańskiej biorącej udział w zawodach SAE Aero Design w USA 2008-2013 (dwukrotnie zwycięstwa w klasyfikacji lotów – w edycji 2011 i 2012) i Brazylii w 20. Od 19 lat związany z Aeroklubem Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej; członek zarządu Aeroklubu Poznańskiego. Pilot instruktor szybowcowy I klasy, pilot samolotowy, balonowy, mechanik szybowcowy. Zdobywca Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami.

dr inż. Rafał Urbaniak

Projektant i twórca ponad kilkudziesięciu urządzeń automatyki i elektroniki. Absolwent Politechniki Poznańskiej; od 2013 Doktor Nauk Technicznych w specjalności Technika Cieplna. W latach 2013-2014 kierownik i wykładowca studiów podyplomowych z zakresu Mechatroniki i diagnostyki silników lotniczych. W roku 2012 stażysta na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie pracujący nad opracowaniem algorytmów regulacji autopilota do sterowania małym samolotem transportowym. Uczestnik szkoleń w Wojskowej Akademii Technicznej i w Bazie Lotniczej w Malborku.

płk dypl. rez. inż. pil. Ryszard Andryszczak

Wykładowca w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Pilot samolotów MIG-21, samolotów turystycznych i szybowców o nalocie ogólnym 2090 godzin. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej i Akademii Obrony Narodowej. Do niedawna Dyrektor Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie. W latach 2003 – 2005 dowódca 31 Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania Poznań – Babki, następnie zastępca Dowódcy 2.Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

mgr inż. mech. Tomasz Szczot

Absolwent Politechniki Poznańskiej na wydziale Mechaniki. Od 1979 roku instruktor samolotowy i szybowcowy. Pilot zawodowy o nalocie 1430 godzin, pilot balonowy, szybownik z 930 godzinami w powietrzu i 44 letnim doświadczeniu. Prezes zarządu Aeroklubu Poznańskiego. Były instruktor na LPW II stopnia. Przez ostatnie 20 lat kierownik Toru Regatowego Malta. Współorganizator Regatowych Mistrzostw Świata Seniorów, Poznańskiego Maratonu, licznych spektakli i koncertów masowych. . Zdobywca wielu odznaczeń przyznawanych przez Związki Sportowe, za zasługi dla rozwoju sportu wioślarskiego, sportu kajakowego i lotnictwa sportowego. Twórca projektów racjonalizatorskich.

płk rez. mgr inż. Krzysztof „Szopa” Szopiński

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii  Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Lotniczy instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej, instruktor i egzaminator spadochronowy Urzędu Lotnictw Cywilnego w zakresie SL, AFF, Tandem. Wykonał ponad 3000 skoków spadochronowych w zakresie wysokości 300 – 8600 metrów. Uczestnik Rekordu Polski w swobodnie spadającej formacji 70 osobowej, uczestnik międzynarodowego Rekordu swobodnie spadającej formacji 100 i 103 osobowej, medalista zawodów spadochronowych krajowych i zagranicznych CISM w celności lądowania i akrobacji zespołowej. Skoczek spadochronowy w Grupie Akrobacyjnej „Żelazny”. Pilot samolotowy PPL (A). W latach 1990 – 1998 instruktor-wykładowca w Zakładzie Spadochroniarstwa w Wyższej Szkole Oficerskiej – Wrocław. Współtwórca Ośrodka Szkolenia Służby Wysokościowo Ratowniczej.  W latach 2008 – 2011 komendant Ośrodka Szkolenia Spadochronowego i Wysokościowo Ratowniczego  na Krzesinach., gdzie pełni funkcje Komendanta do 2011 roku. Następnie Szef Oddziału Służby Wysokościowo Ratowniczej w Szefostwie Wojsk Lotniczych Dowództwa Sił Powietrznych w Warszawie. Od 2005r. Przewodniczący Komisji Spadochronowej Aeroklubu Polskiego. Właściciel firmy „Żelazny 11” Ośrodek Szkolenia Spadochronowego „SZOP IN SKY”.

dr inż. Cezary Wójcik

Doktor Nauk Technicznych w dyscyplinie Zarządzanie. Absolwent studiów Master of Business Administration na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Dotychczasowy dyrektor Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej. Koordynator projektu „Era inżyniera. Rozbudowa potencjału rozwojowego. Recenzent i ekspert wniosków w ramach Inicjatyw Technologicznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego”. Członek Stałej Konferencji Rozwoju w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Certyfikowany konsultant krajowego Systemu Usług w PARP, w latach 2008 – 2013 eksperta Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodnie.

mgr Krzysztof Maciejewski

Zastępca dyrektora Aeroklubu Poznańskiego im.Wandy Modlibowskiej. Członek sekcji balonowej i mikrolotowej. W latach 2005-2008 Przewodniczący Komisji Mikrolotowej Aeroklubu Polskiego i Członek Zarządu Aeroklubu Poznańskiego.

inż. Piotr Halt

Wieloletni szef techniczny Aeroklubu Poznańskiego organizacji AMO i CAMO. Mechanik szybowcowy. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Pilot samolotowy i szybowcowy z 34 letnim doświadczeniem o nalocie ogólnym 2500 godzin. Zdobywca srebrnej odznaki szybowcowej z dwoma diamentami.

mgr Wojciech Nowaczyk

Pilot samolotów liniowych ATPL(A), instruktor samolotowy i szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego o nalocie ogólnym ponad 1920 godzin. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Geografia. Od 2009r. Zawodnik w akrobacji samolotowej na samolocie Extra 330LC i Członek Kadry Narodowej; 1 miejsce Podczas zawodów pucharowych w Zielonej Górze w 2013 roku. Członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej oraz Polish Aerobatic Club.

mgr inż. Agata Nykaza

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Transport Lotniczy, aktualnie w takcie studiów doktoranckich na tym samym kierunku. Pilot samolotowy i szybowcowy o nalocie ogólnym 600 godzin. Instruktor szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego. Od 2011 Członkini Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej. Od roku 2012 pilot w Grupie akrobacyjnej Żelazny. Członkini m.in. Polish Aerobatic Club oraz Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Drużynowa medalistka w akrobacji samolotowej w klasie Advanced w Toruniu w 2013r.

mgr Tomasz Zdziarski

Pilot samolotów liniowych ATPL(A), instruktor samolotowy i szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego z nalotem 2 010 godzin. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Geografia. Członek Grupy Akrobacyjnej Żelazny i Kadry Narodowej w Akrobacji Samolotowej. Zawodnik w akrobacji samolotowej na samolocie Extra 330LC. Członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej oraz Polish Aerobatic Club.

mgr inż. Anita Linka

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na wydziale Inżynierii Zarządzania na kierunku Zarządzanie Zasobami i Marketingiem Przedsiębiorstw. Pasjonatka general aviation i lotnictwa liniowego. Autorka pracy dyplomowej na temat oddziaływania sensorycznego w marketingu linii lotniczych.

mgr Wojciech Muszyński

Wspomagający Szefa Technicznego Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Gospodarka przestrzenna. W latach 2008 – 2012 przewodniczący Akademickiego Klubu Lotniczego. Koordynator w procesie pisania projektu o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na zakup innowacyjnego szybowcowego systemu startowego do prowadzenia szkoleń lotniczych przez Aeroklub Poznański. Pilot szybowcowy z uprawnieniami do wykonywania akrobacji wyczynowej (UNLIMITED) oraz pilot samolotowy z licencją PPL(A). Nalot ogólny 300 godzin.

mgr inż. Wojciech Nowaczyk

Absolwent Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie kierunek Lotnictwo i kosmonautyka, specjalności: Pilotaż Statków Powietrznych oraz Eksploatacja Statków Powietrznych. Autor prac dyplomowych poświęconych tematom związanym z systemami pozycjonowania statków powietrznych w przestrzeni. Licencjonowany pilot zawodowy CPL(A).

.

PRZETARGI

Tutaj mogą Państwo znaleźć informacje o przetargach dotyczących projektu „AeroSafetyShow Demonstrator PL – Inteligentny system nadzoru i bezpieczeństwa operacji lotniczych w czasie rzeczywistym” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia pilotażowego „Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej DEMONSTRATOR+”

 

[17.11.2015r.] Zapytanie ofertowe na usługę rzecznika patentowego celem rejestracji czterech wzorów przemysłowych

Ogłoszenie ofertowe

[04.12.2015r.] Raport wyboru oferty

 

[21.10.2015r.] Zapytanie ofertowe na usługę rzecznika patentowego

Ogłoszenie ofertowe

[02.11.2015r.] Raport wyboru oferty

 

[18.09.2015r.] Zapytanie ofertowe na przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu

Ogłoszenie ofertowe

[05.10.2015r.] Raport wyboru oferty

 

[03.02.2014r.] Przetarg nieograniczony na zakup sześciu kompletnych stanowisk badawczych do prowadzenia badań wraz z przeszkoleniem:
http://www2.put.poznan.pl/zamowienia/rozstrzygniete/2014020301

 

[23.04.2014r.] Przetarg nieograniczony na infrastrukturę lotniska/lądowiska:
http://www2.put.poznan.pl/zamowienia/rozstrzygniete/2014042301

 

[20.03.2014r.] Przetarg nieograniczony na dostawę i wdrożenie protokołu komunikacji radiowej i systemu bezprzewodowej transmisji danych:

http://www2.put.poznan.pl/zamowienia/rozstrzygniete/2014032001

 

[20.02.2014r.] Przetarg nieograniczony na dostawę w formie leasingu operacyjnego fabrycznie nowych statków powietrznych.
http://www2.put.poznan.pl/zamowienia/rozstrzygniete/2014022001

 

[22.01.2014r.] Zapytanie ofertowe dot. Kontrolera Mobilnego

Ogłoszenie ofertowe cz. 1

Ogłoszenie ofertowe cz. 2

Raport wyboru oferty cz. 1

Raport wyboru oferty cz. 2

 

[21.01.2015] Nabór na Koordynatora Projektu AeroSafetyShow Demonstrator+PL

ogłoszenie o konkursie

 

[06.02.2015] Ogłoszenie wyniku konkursu na Koordunatora Projektu AeroSafetyShow Demonstrator+PL

wyniki naboru